Balkanski jeziki so skupina jezikov, ki se v ustnem in pisnem sporazumevanju uporabljajo večinoma na Balkanskem polotoku. V dnevnih komunikacijah na različnih področjih se za označevanje območja Balkanskega polotoka pogosteje uporablja izraz Balkan. V obeh primerih, tako v primeru Balkana, kot v primeru Balkanskega polotoka govorimo o enem in istem ozemlju. Gre za ozemlje, kjer se Balkanski jeziki največ uporabljajo, obsega pa ozemlje, od severnega Jadrana do Črnega morja. Meja na severu ne poteka ravno, ampak v polkrogu na račun Madžarske, ki je jezikovna posebnost.
V ostalem je ozemlje omejeno z mojem, natančneje Jadranskim, Jonskim, Sredozemskim in Črnim morjem ter ožinama Dardanele in Bospor. Balkan ima v pogovornem jeziku vsakdanjika sicer še večji pomen, kot le označevanje ozemlja, kjer se balkanski jeziki dnevno v vsakdanji komunikaciji največ uporabljajo.
V seštevku je 13 držav, kjer se balkanski jeziki dnevno večinoma uporabljajo. Države, kjer se balkanski jeziki dnevno uporabljajo pri komunikaciji se pri tem delijo na države, ki so v celoti na območju Balkana, na države, ki so večinoma na območju Balkana, ter države, ki so večinoma izven območja Balkana.
Države, ki so v celoti na območju Balkana so : Makedonija, Kosovo, Grčija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina ter Bolgarija. Državi, ki sta večinoma na območju Balkana sta Srbija in Hrvaška. Države, ki so večinoma izven območja Balkana so : Italija, Slovenija, Romunija in Turčija.
Balkanski jeziki so na Balkanu pogoj za uspešno komunikacijo. Pomen dobrega komuniciranja pa balkanski jeziki ne predstavljajo zgolj na Balkanu, ampak tudi izven meja balkanskega polotoka. Zaradi zavedanja tako pomena, ki ga ima dobra komunikacija , kot globalne širitve vsakdanjika so balkanski jeziki v trendu porasta zanimanja okolji, katerim so jim balkanske jezikovne skupine tuje.
Na Balkanskem polotoku ali Balkanu pa so balkanski jeziki več kot dobrodošli za vse, ki si želijo uspešne in sproščene komunikacije in sporazumevanja.
Ni komentarjev:
Objavite komentar