torek, 15. marec 2016

Čelada za smučanje, slovenski prispevek smučanju

Čelada za smučanje je slovenski prispevek smučanju . Vse nekoliko starejše generacije ter vsi bolj razgledani predstavniki mlajše generacije vedo, da je v svetovni smučarski šport čelada za smučanje prišla preko slovenskih predstavnikov zlate generacije. Takrat njena uporaba ni bila uveljavljena naši predstavniki so izgledali kot bi prišli z drugega planeta. Takšen občutek je nudila čelada za smučanje na glavah naših predstavnikov, v množici drugih, ki so imeli na glavah kape in druga podobna pokrivala.



Danes si kaj takega ne moremo niti v sanjah predstavljati, čelada za smučanje je danes nekaj povsem vsakdanjega. Kot iz drugega planeta bi danes obratno izgledali tekmovalci, če bi tako kot pred desetletji nosili kape in druga pokrivala. Prispevek, ki ga ima čelada za smučanje je velik. Najprej so tu številne poškodbe, katere jih je ta kos smučarske opreme preprečil. Nadalje pa tudi prispevek k množični uporabi. Statistika govori, da jo uporablja skoraj polovica vseh smučarjev. Vsi, ki se aktivno vključujejo v povečanje uporabe, imajo predvsem cilj, da bi jo smučarji razumeli kot nekaj, brez česar smučanje ni mogoče. Tako kot so to smuči in čevlji. Brez njih si ne predstavljamo smučanja, enako bi morali poskrbeti zavarovanje glave . Izbira prave je zahtevno prav z vidika varnosti. Čelada za smučanje je toliko varna, kolikor dobro je izbrana. Med najpomembnejše lastnosti sodijo varnostni standard in velikost.

Oznaka varnostnega standarda na čeladi pomeni, da je testirana ter preko rezultatov ugotovljena njena ustreznost varnostnih standardov. V vseh boljših trgovinah praktično ne bomo dobili čelade brez ustreznih evropskih varnostnih standardov, saj po zakonu takšne ne smejo biti v prodaj. Previdnost pa nikoli ni odveč. Nadalje je pomembna velikost. Varnost je le takrat ustrezna, obratno pa lahko neustrezna velikost pomeni dodatno nevarnost. Čelada za smučanje bi morala postati del opreme, brez kater se na smučišče ne odpravimo v nobenem primeru.

Ni komentarjev:

Objavite komentar